Proje Adı: 2016 Yılı 9. Grup İllerinde Okul Binaları ve Ek Binaların Deprem Güvenlik Etütlerinin Yapılması ve Depreme Karşı Güçlendirme Projelerinin Hazırlanması Danışmanlık Hizmetleri

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: Yerel Bütçe

Etiketler: Türkiye, Yerel, Üst yapı, Tasarım, Güçlendirme, Deprem

Projenin ayrıntılı anlatımı: 2016 Yılı Okul Binaları ve Ek Binalarının Deprem Güvenlik Etüdü ve Depreme Karşı Güçlendirme Projelerinin Hazırlanması projesi, pratik olarak uygulanabilmesi açısından her biri farklı il gruplarını içeren 9 ayrı danışmanlık sözleşmesi altında uygulanmıştır. Bu sözleşmeye tabi 9. Grup, Türkiye’de toplam 89 500 km2 bir alanı kaplayan ve yaklaşık 3.5 milyonluk bir nüfusu barındıran 10 ili kapsamaktadır. Bir gösterge olarak, 9. Grup’a ait iş hacmi toplam 350.000 m2’lik inşaat alanına sahip binaların yenilenmesini kapsamakta olup çalışılacak okul binası sayısı yaklaşık 270’tir.
Bölgede deprem riski bulunması nedeniyle, yenilenmesi gereken tüm okullar depremin etkilerine yönelik olarak incelenmiş ve sismik kapasite açısından değerlendirilmiştir. Depreme karşı güçlendirme (retrofitting) her okulun özel ihtiyacına göre yapılmıştır.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:
Tasarım Hizmetleri : Nihai çizim ve uygulama/saha çizimlerinin hazırlanması (yenileme işleri için), binaların deprem riskine karşı taranması (jeoteknik araştırmalar, donatıları kontrol etmek için röntgen cihazından geçirilmesi, beton karot numunesi ve testler), binaların hasar görme olasılığı ve sismik açıdan incelenmesi ve sismik kapasite hesaplarının yapılması, yapıların detaylı depreme karşı güçlendirme (retrofitting) tasarımlarının, mimari, mekanik ve elektrik güçlendirme (retrofitting) projelerinin, metraj cetveli ve keşif özetinin hazırlanması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir