Proje Adı: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE FELAKETLERE DAYANIKLI SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ PROJESİ – PROJE UYGULAMA MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ

Ülke: KIRGIZİSTAN

Finans Kaynağı: Asya Kalkınma Bankası

ETİKETLER: Kırgızistan, Asya Kalkınma Bankası, Sulama, Drenaj, İklim Değişikliği, İhale Desteği, Kontrollük, Proje Yönetimi, Kapasite Geliştirme, İzleme ve Değerlendirme

Projenin ayrıntılı anlatımı:
Proje’nin amacı su sektörünün iklim değişikliği ve doğal afetlere karşı dayanıklı hale getirilmesidir. Bu amaçla ilgili altyapının modernizasyonu ve bakımı, tarımsal ve tarla içi su yönetiminin iyileştirilmesi ve gelişmiş veri toplama ve veri analizi çalışmaları yapılacaktır. Proje Asya Kalkınma Bankası tarafından finanse edilmektedir.

Proje’nin ana çıktısı iklim değişikliği ve afetlere karşı dayanıklı bir altyapı elde edilmesi ve su güvenliğinin sağlanması olacaktır. Bu bağlamda proje, iklim değişikliği ile alakalı felaketlerde su kaynakları ve tarım sektöründe yaşanacak olası kayıpların azaltılmasına yönelik bir etki elde edecek şekilde düzenlenmiştir. Proje hedefleri aşağıdaki gibidir:

Hedef 1: Sulama altyapısının korunması ve modernize edilmesi: Proje ile yaklaşık 20,000 hektarlık bir alandaki su verimliğinin artırılmasına yönelik olarak sulama sistemleri modernize edilecektir. Bu amaçla birincil ve ikincil ana sulama kanallarının, daha alt seviye kanalların (tarlalar arası ve tarla içi kanallar) ve bu kanallar üzerinde bulunan çeşitli yapıların iyileştirilmesi ve inşaatı yapılacaktır.

Hedef 2: Sulama sisteminin ve tarımsal arazi yönetiminin geliştirilmesi: Proje ile kuraklık ve iklim değişikliği risk yönetimi de dahil olmak üzere hedef alınan sulama sistemlerinin yönetimi ile işletme ve bakım hizmetleri güçlendirilecektir.

Hedef 3: Ulusal felaket risk yönetimi kapasitesinin artırılması: Proje ile su kaynakları sektörü özelinde ulusal felaket risk yönetimine yönelik kapasite geliştirme ve ekipman yenileme konularında destek çalışmaları yürütülecektir. Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı Kuzey ve Güney Acil Durum Müdahale Merkezleri için koruma ve iyileştirme faaliyetlerinde kullanılmak üzere ağır makinelerinin ve ilgili ekipmanların satın alımı ve montajı gerçekleştirilecektir. Buna ilaveten proje hedef alanları arasında bulunan yaklaşık 20 merkezde KyrgyzHydromet için hidrolojik ölçüm noktaları tesis edilecek ve ayrıca veri toplama, işleme ve taşkın uyarı sistemlerinin verimliliğini ve doğruluğunu artırmak amacıyla bilgi sistemlerinin kurulumu yapılacaktır.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:
• Proje Yönetimi ve Koordinasyon
• Proje İlerlemesi ve Tedbirler için İzleme ve Değerlendirme
• İhale Desteği
• İnşaat Kontrollüğü
• Kapasite Geliştirme ve Proje Bileşenlerinin Uygulanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir