Proje Adı: Şemkirçay Barajı ve H.E.S. İhale Dokümanları ile Kati Proje Çizimleri ve Design Report’ların Hazırlanması

Ülke: AZERBAYCAN

İşverenin Adı: Azerbaycan Meliorasiya ve Su Teserrufatı Açık Semdar Cemiyeti

Finans Kaynağı: Yerel

Etiketler: Azerbaycan, Yerel, HES, Tasarım

Projenin ayrıntılı anlatımı:

Şemkirçay Barajı, Azerbaycan’ın kuzey-batısında, Gence Şehrine 36 km uzaklıkta Kura nehrinin bir kolu olan Şemkir çayı üzerindedir. Elektrik üretimi ve sulama amaçlı barajın tipi merkezi kil çekirdekli kum-çakıl dolgudur. 1170 km2 drenaj alanına ve 160 hm3 toplam rezervuar hacmine sahip olan baraj talvegten 125 m, temelden 150 m yüksekliktedir. Derivasyon, enerji tüneli ve dolusavak tüneli sol sahilde santral binası ise sağ sahilde yerleşmiştir. Derivasyon kapasitesi 165 m3/s, dolusavak kapasitesi 697 m3/s, maksimum işletme kotu 696 m’dir.

Santral, her biri 4 MW kurulu güçte 6 adet yatay eksenli Francis turbinle donatılmıştır. Santralden bırakılan su ile Gence, Şemkir ve Khanlar bölgelerinde toplam 20 083 ha tarımsal arazi sulanacaktır.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:

Şemkirçay Barajı ve H.E.S. Projesi’nde Temelsu tarafından yapılan Mühendislik Hizmetleri iki aşamada gerçekleştirilmiştir.

1. İhale Projesi ve Evrakı:
Bu kapsamda değişik baraj tipleri ve yerleşimleri etüt edilerek en ekonomik baraj tipi ve yerleşimi saptanmış ve ihaleye esas olacak ana hat projesi ile idari ve teknik şartnameler hazırlanmıştır.

2. Kati Proje:
Bu kapsamda Şemkirçay Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın tüm İnşaat, Makine ve Elektrik kati projeleri ile projede yer alan tüm yapıların hidrolik, statik ve betonarme hesapları ve hidro-mekanik aksamın ve elektrik teçhizatının proje hesapları verilmiştir.

Proje hizmetinin tamamı 6 ayda bitirilmiş ve İdare’ce onaylanmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir