Projenin Adı: Tecer-Kangal Demiryolu Tüneli Uygulama Projesi

Ülke: Türkiye

Finans Kaynağı: Yerel

Etiketler: Turkey, Türkiye, Yerel, Ulaşım, Tasarım

 

1974 yılında inşaatına başlanan 5410 m uzunluğundaki tünelin 1982 yılına kadar 2300 m lik kısmı açılmıştır. Bu aşamada, yeraltı suyu basıncı dolayısıyla tünelde çökme olmuş ve tünelin 900 m lik kısmı ulaşılamaz hale gelmiştir. Çeşitli uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda tünelin çöken kısmının tekrar kullanılamaz duruma geldiği belirilmiştir. Bunun üzerine eskisine paralel olarak 1700 m uzunluğunda yeni bir tünelin yapımına karar verilmiştir. Temelsu alternatif tünel tasarımı, tünel açma tekniği ve çöken kısımlarda iyileştirme önlemleri dahil olmak üzere mühendislik ve müşavirlik hizmetlerini vermek üzere görevlendirilmiştir.
Tünel tip kesiti modifiye at-nalı şeklindedir. Tünelin genişliği 5.00 m, yüksekliği 6.10 m and kaplama kalınlığı 50 cm. İle 122 cm arasında değişmektedir.Tünelin eğimi %1 civarındadır.

Alternatif tünel için, tünel içi uygulama projeleri, çevre planları ve yeraltısuyu içinde kalan tünelin bazı kesimleri için sonlu eleman metodu ve özel drenaj önlemleri geliştirerek kaplama, statik ve sağlamlılık hesapları yapılmıştır.1985 yılının başlarında TEMELSU, müteahhit firma olan TİNSA Ticaret ve İnşaat Ltd.’nin taşeronu görevini üstlenmiştir. Hizmetler 4 ay içerisinde bitirilmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir