Proje Adı: ÖZBEKİSTAN DRENAJ PROJESİ II. AŞAMA

Ülke: ÖZBEKİSTAN

Finans Kaynağı: Dünya Bankası

Ortaklar: MOTT MACDONALD LIMITED (İNGİLTERE)

Etiketler: Özbekistan, Dünya Bankası, Sulama, Tasarım

I. aşamanın başarıyla tamamlanmasından sonra şartnameye göre Özbekistan Drenaj Projesinin hazırlık çalışmaları II. Aşaması Temelsu’nun dahil olduğu Ortak Girişime verildi.

II. aşama, Amu Derya’nın sağ kıyısında bulunan drenaj tahliye sisteminin iyileştirilmesi için yapılacak ara işlerin belirlendiği bir ön fizibilite çalışmasını kapsar ve özellikle son 40 yılda nehir suyundaki kötüleşmeleri durdurup iyileştirme amacını taşır.

II. aşamanın hedefleri:
– I. aşamada belirlenen 11 alternatifin ve ilk Sağ Kıyı Toplama Kanalı alternatiflerinin Amu Derya Nehri’nin sağ kıyısındaki drenaj tahliyesi sorunlarına yönelik olarak mali açıdan uygun ve çevresel anlamda sağlıklı zemine oturtulmuş çözümler geliştirilmesi amacıyla ön fizibilite düzeyinde geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
– İlerideki fizibilite ve uygulama proje çalışmaları için en umut verici alternatifleri bulup tavsiye etmek

II. aşama sırasında, belirlenmiş olan 11 alternatif ile Sağ Kıyı Toplama Kanalı Özbekistan’ın ekonomisi, minimal değişim, alt düzey gelişim ve üst düzey gelişim şartlarına göre hazırlanan 3 senaryoya göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda III. Aşamada ele alınmak üzere 3 proje paketi hazırlanmıştır:

– Karakalpakstan’daki Beruni Cazibeli Sulama
– Kaşkadarya’daki Kollektör Drenaj Suyu yönetiminin geliştirilmesi
– Karakalpakstan’daki Karateren Pompa İstasyonunun yenilenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir